Kolegové v práci mě nemile překvapují, jak negativně a skepticky se vyjadřují o české společnosti a politice. Přimělo mě to zamyslet se nad tím, proč i velmi mladí lidé, kteří téměř nezažili minulý režim, mají takové názory. Vždyť právě oni by měli určovat směřování naší země, být plní optimismu, nadšení, energie a nápadů. Alespoň tak jsem nad tím přemýšlel já, když jsem se před čtyřmi lety rozhodl kandidovat v komunálních volbách do zastupitelstva města.

Veřejná angažovanost vyžaduje v závislosti na míře vašeho zapojení určitý čas a energii, ale právě na místní úrovni jsou vaše výsledky nejviditelnější, nejsnáze dosažitelné a máte okamžitou zpětnou vazbu. Po posledních sněmovních a prezidentských volbách vznikla dost složitá politická situace. Hodně lidí se k ní začalo vyjadřovat na sociálních sítích, mnozí podepisují petice nebo se účastní demonstrací.

Jsem rád, že je občanská společnost aktivní. V Jablonci to má i jeden hmatatelný dopad. Téměř 40 % lidí se zúčastnilo referenda o hracích automatech a z toho 88 % hlasovalo pro jejich zákaz. To dokazuje, že i malá skupina aktivních občanů, kteří stáli za vyvoláním platného a závazného referenda, může na místní úrovni něčeho dosáhnout.

Proto neváhejte a i vy se podle vašich možností zapojte do dění ve vašem okolí. Komunální politika je nejlepší místo, kde se můžete začít veřejně angažovat. Ozvěte se straně, hnutí nebo uskupení, které je vám blízké, a zkuste začít spolupracovat. Je na to nejvhodnější čas. Volby do zastupitelstva města budou už v říjnu tohoto roku. Neznamená to, že hned musíte figurovat na nejvyšších místech kandidátek do zastupitelstva a stát se zastupiteli. Je mnoho dalších způsobů, jak se zapojit.

Můžete založit osadní výbor ve vaší čtvrti, pokud tam ještě nefunguje, účastnit se jednání zastupitelstva a jeho výborů, komunikovat se zastupiteli a úředníky městské samosprávy, navrhovat různá zlepšení, upozorňovat na nedostatky, pomoci vašim politickým favoritům s přípravou volebního programu nebo kampaně, pracovat ve výborech zastupitelstva nebo komisích rady města atp. Možností je mnoho a záleží jenom na vás.

Jakub Macek