Kvůli účasti na zastupitelstvu si opět musíte vzít dovolenou a na radnici přijít v 9 ráno. Po pouhých 10 měsících se tak vedení města v čele s ODS a ČSSD vrací s přispěním hnutí ANO ke starým pořádkům. Mezi podobně velkými městy jsou unikátem jen Karlovy Vary a právě náš Jablonec. Ve všech ostatních začínají zastupitelstva mezi jednou a půl šestou odpoledne, což umožňuje načasování alespoň těch nejdůležitějších bodů na dobu po pracovní době většiny občanů.

V drtivé většině statutárních a okresních měst, stejně jako ve všech městech Libereckého kraje, zasedají zastupitelstva odpoledne a tento trend se šíří i do čím dál větších měst. Výjimkou není ani zastupitelstvo Libereckého kraje, jehož členem je také primátor Petr Beitl. Jablonec byl do prosince 2014 konzervativní a jeho zastupitelé zasedali od 9 hodin ráno. Hned po volbách byla na návrh zastupitele Jakuba Macka ze Změny pro Jablonec odhlasována změna jednacího řádu, díky které byl posunut začátek jednání zastupitelstva na 12:30. Už tak šlo o velký kompromis, protože původní návrh počítal s časem 15:00.

„Na zastupitelstvo běžně nechodí desítky občanů, ale projednává-li se něco důležitého, účast je vysoká. To se ukázalo při jednání o opětovném povolení hazardu. Stejně tak projednává-li se něco důležitého pro jednotlivce, je pro něj jednodušší přijít odpoledne. Politiku neděláme kvůli sobě ani kvůli úředníkům, ale kvůli občanům, kterými jsme byli zvoleni a měli bychom se jim přizpůsobit. Proto budu i nadále usilovat o to, aby zastupitelstva začínala později odpoledne,“ vysvětlil svůj postoj předkladatel původního návrhu Jakub Macek.

Hnutí Změna prosazuje intenzivní zapojování občanů do rozhodování. Jedním z předvolebních cílů Změny pro Jablonec proto byl přesun jednání zastupitelstva na odpoledne, aby se ho mohlo účastnit co nejvíce občanů. V červnu na projednávání nové hazardní vyhlášky díky načasování bodu na 15:00 přišly desítky občanů a přibližně deset jich vystoupilo v diskuzi. Pokud by byl bod projednáván dopoledne, účast by byla velmi pravděpodobně poloviční.

„Začátek jednání zastupitelstva se přesouvá na ráno po pouhých 10 měsících. S návrhem kupodivu nepřišla koalice, ale opoziční hnutí ANO. Argumenty typu ‚dopoledne máme čistší hlavu‘ či ‚naši práci bereme zodpovědně a proto tomu věnujeme celý svůj pracovní den‘ jsou absurdní, protože jsme jen zástupci občanů a jako tací bychom měli jednat v dobu, kdy se našich jednání mohou účastnit,“ uzavírá Michaela Tejmlová.

Michaela Tejmlová a Jakub Macek, zastupitelé za Změnu pro Jablonec