Nastává čas prázdnin, dovolených, odpočinku, zážitků a poznávání nových obzorů. Pro nás „politiky“ je ale letošní léto výjimečné. Už 5. a 6. října proběhnou další volby do městského zastupitelstva. Proto naše léto bude hektické. Finišují přípravy kandidátních listin a volebních programů a připravují se předvolební kampaně. Je to i chvíle pro bilancování, co všechno se městu za poslední čtyři roky povedlo, kde je prostor pro zlepšení a co naopak nefunguje nebo by se mělo dělat jinak.

Začnu tím pozitivním. Jednoznačně musím vedení města pochválit za to, že připravilo prodloužení tramvaje na Dolní náměstí. Umožní to propojit všechny druhy dopravy na moderním terminálu blízko centra města. Osobně mám velkou radost, že vítězný návrh terminálu byl vybrán v regulérní architektonické soutěži. Je to správná cesta, která by se měla stát standardem pro všechny zásadní projekty města, např. pro renovaci slunečních lázní nebo Horního náměstí. Prosazování jediného správného řešení totiž vyvolává nevoli části občanů.

Pozitivně vnímám i fungování nemocnice. Je dobře, že nedošlo k její transformaci na obchodní společnost, jak o to usilovala ODS. Troufnu si říct, že se to nestalo z velké části díky naší účasti v zastupitelstvu. Nemocnice je naše rodinné stříbro. Je ji potřeba nechat ve 100% vlastnictví města a dál ji rozvíjet. Proto jsem rád, že začala výstavba pavilonu intenzivní medicíny za 150 mil. Kč. Škoda, že město tak dlouho odkládalo zahájení výstavby kvůli čekání na dotaci, čímž se jeho cena navýšila o cca 30 mil. Kč oproti původnímu výběrovému řízení.

Velké mínus má u mě vedení radnice za uzavřenost občanům. Jednání zastupitelstva dál začínají od 9 hodin ráno, takže běžně pracující občan nemá možnost se ho účastnit, aniž by si musel vzít dovolenou. Bohužel nebyl vyslyšen náš návrh, aby jednání začínala od 15 hodin a důležité body se projednávaly až po 17 hodině.

Největším zklamáním tohoto volebního období byl pro mě přístup vedení města, a hlavně pana primátora, k regulaci hazardu. Oproti původním závazkům, že Jablonec zůstane městem bez hazardu, jsme se dočkali znovupovolení 11 kasin, což nás přimělo k vyvolání referenda. To dopadlo jednoznačně, 88 % účastníků hrací automaty ve městě nechce, takže se tím zastupitelstvo bude muset řídit. Kdyby koalice naslouchala názorům lidí, žádné referendum by se konat nemuselo. Doufejme, že jednoznačně vyjádřený názor budou zastupitelé respektovat, protože jinak by už nezbývalo nic jiného, než vyjádřit svou nespokojenost hlasováním ve volbách.

Jakub Macek, zastupitel města