Jako iniciátor a organizátor lednového referenda chci poděkovat všem jeho účastníkům. Názor na provoz hracích automatů v Jablonci přišlo vyjádřit 14 192 občanů. Drtivých 88 % účastníků, tedy 12 482, se vyslovilo pro zákaz nejtvrdší formy hazardu. Je to silná a zavazující podpora naší čtyřleté snahy o Jablonec bez hazardu, protože k referendu přišlo více lidí než k posledním komunálním volbám v roce 2014 (12 433). Nejpozději do tří let hrací automaty z Jablonce zmizí. Uděláme maximum, aby se tak stalo ještě dříve.

Referendum ukázalo sílu společné práce – bez přípravného výboru by nebylo referenda a bez hlasujících by nebylo platné a závazné rozhodnutí. Výzvou nyní bude navrátit do míst po kasinech život – využít je pro nakupování, odpočinek a zábavu, abychom centrum města, kde je kasin nejvíce, vrátili nám, Jablonečanům.

Úspěch jabloneckého referenda je cenný i v celostátním měřítku. Stali jsme se totiž druhým největším městem v České republice, kde proběhlo platné a závazné referendum. Zároveň jsme největším městem u nás, kde o zákazu hazardu rozhodli sami občané. Pro mnoho aktivních lidí v jiných městech jsme inspirací i povzbuzením, že má smysl o místní referendum usilovat.

Jedinou vadou na kráse je, že stávající zastupitelé odmítli realizovat výsledek referenda bezodkladně, jak požaduje referendová otázka, a nepřipravili vyhlášku, která by zákaz definitivně stvrdila. Dáte-li nám svou důvěru, po volbách rozhodně okamžitý zákaz hracích automatů navrhneme a budeme pro něj i hlasovat. Své sliby totiž plníme.

Před minulými volbami jsme slíbili, že zajistíme definitivní konec hazardu, a také jsme pro to udělali maximum. Protože ostatní zastupitelé po opětovném povolení kasin nechtěli o tématu hazardu dále diskutovat, museli jsme jít náročnou cestou referenda. Ovšem bez vás bychom to nezvládli. Ještě jednou děkujeme.

Ing. Jakub Macek, lídr Společně pro Jablonec a člen přípravného výboru referenda