Po osmi letech můžeme slavit. 16. prosince z Jablonce zmizí poslední hrací automaty. Byla to dlouhá cesta a neobešla by se bez vás, občanů Jablonce, kteří jste se v lednu 2018 zúčastnili referenda, příp. jste svým podpisem podpořili jeho vyhlášení. Začalo to v roce 2014 vznikem spolku Jablonec bez hazardu, pokračovalo petiční akcí a skončilo úspěšným referendem vyvolaným podpisy několika tisíc Jablonečanů.

O tom, že automatové hazardní hraní je nešvarem měst po celém Česku, se mluví přes deset let. Z pohledu legislativy jsme se od té doby posunuli hodně kupředu, veřejné mínění je k hazardu stále kritičtější, ale mnoho měst to ignorovalo. Nejinak Jablonec, kde politici tento problém řešili jen naoko. Není se co divit, že zde vznikl občanský vzdor iniciovaný lidmi se zkušeností s hazardem ze svého nejbližšího okolí, kteří byli nespokojení s existencí čtyř desítek heren a kasin po celém městě a jejich sociálními a zdravotními dopady na město a jeho obyvatele.

S lidmi kolem spolku Jablonce bez hazardu jsme se mezi lety 2014 a 2016 pokoušeli formou diskuze přesvědčit zastupitele o prospěšnosti vykázání heren a kasin z města, nebo alespoň o omezení jejich počtu na nízké jednotky. Když však před volbami v roce 2014 slíbený a od roku 2015 účinný zákaz heren a kasin nahradila nová vyhláška, která v roce 2017 vyústila v povolení 11 heren převlečených za kasina, rozhodli jsme se konat. Vyhlásili jsme podpisovou akci za konání referenda, kterou podpořilo přes 4 000 lidí. Referendum se tak muselo konat současně s volbou prezidenta v lednu 2018.

Výsledek referenda je dobře známý: pro bezodkladný konec automatů hlasovalo 88 % z více než 14 tisíc účastníků. Jablonec se stal největším městem v ČR, kde došlo k zákazu hracích automatů formou lidového hlasování. Na skutečné ukončení jejich provozu jsme si však museli počkat další čtyři roky, když zastupitelé sice odhlasovali zákaz hracích automatů, ale s tříletým odkladem kvůli smyšlené hrozbě finančních kompenzací města vůči kasinům.

Teď však nastává moment, kdy můžeme slavit vítězství občanské společnosti nad zájmy hazardní lobby a jejími spojenci mezi politiky. Vnímám to i jako velké povzbuzení a důkaz toho, že být aktivním občanem dává smysl a přináší to výsledky, byť někdy je na ně nutné počkat i několik let – třeba osm jako v případě hazardu. Pomyslnou štafetu nyní předáváme Kladnu, kde také chystají referendum o regulaci hazardu. A světe div se, v pestrém přípravném výboru referenda mají i politiky z ODS či od Starostů.

Jakub Macek, zastupitel za Společně pro Jablonec a člen přípravného výboru referenda