🚴🚴🚴Jablonec odstartoval pilotní projekt sdílených kol 🚴‍♀️🚴‍♂️🚴

Co si od sdílených kol slibujeme? Proč jsme se rychle a s radostí rozhodli sáhnout po dotaci Libereckého kraje?

Sdílená kola se po světě i v několika desítkách českých měst stávají součástí veřejné dopravy.

Je to trendy.

A hlavně je to užitečné.

Dokáží nahradit některé cesty MHD i autem.

Oproti obojímu ale mají výhody, kvůli kterým stojí zato je vyzkoušet:

❤️Pomáhají udržet člověka v kondici (i když i sprint na autobus také trochu pomůže 😉. To je v dnešní době civilizačních chorob hodně důležité.

❤️Umožňují intenzivnější kontakt s okolím — můžete snadněji zastavit, když potkáte známého, nebo jen uvidíte něco zajímavého.

❤️Oproti autům zabírají méně místa. Ulice nemáme nafukovací a auta pod zem pouklízet není reálné, protože parkovací místo v podzemním parkingu stojí víc než milion.

❤️Jsou oproti MHD levnější — na jednu cestu se ve většině měst vynakládá přibližně poloviční dotace oproti cestě jednoho cestujícího autobusem.

🟰Sdílená kola tudíž nejsou primárně pro sport, ale transport po městě.

Rozhodli jsme se jít cestou sdílených kol, tzv. bikesharingu, protože nechceme být v moderních přístupech k dopravě pozadu. Připravujeme žádost o dotaci na sdílená kola a žádost o dotaci na doplňkovou cykloinfrastrukturu.

Víme, že Jablonec nemá cykloinfrastrukturu dokonalou, ale není možné další roky čekat, než něco takového bude.

🚴‍♀️🚴🚴‍♂️Díky pilotnímu projektu sdílených kol můžeme nasbírat cenná data o pohybu lidí po městě (nebojte, anonymizovaná, nikdo nebude vědět, kdo konkrétně kam jel), která využijeme pro další plánování udržitelné dopravy po městě.

ZKUSTE DÁT PILOTNÍMU PROJEKTU ŠANCI. Místo do auta si občas vlezte na kolo a napište nám to. Sdílejte s námi vaši zkušenost, ať je jakákoliv, ať můžeme projekt vyladit a dopilovat. 📷📷📷Pošlete nám fotky, zpětnou vazbu, konstruktivní kritiku, návrhy, kde by se dala další stanoviště umístit nebo pokud by vaše firma by byla ochotná pár sdílených kol podpořit a umístit si vlastní stanoviště.

Vaše návrhy, tipy, připomínky, fotky posílejte na 👉sdilenakolaatmestojablonec [dot] cz.

Připravujeme nepravidelný seriál nejčastějších otázek a odpovědí ke sdíleným kolům, který budeme průběžně, tak jak nám čas a rodiny dovolí, zveřejňovat.

Děkujeme, že vidíte za horizont ❤️

Lenka Opočenská, náměstkyně primátora pro životní prostředí a strategii.

Petr Klápště, radní a pověřený zastupitel pro územní plánování

Magazín RTM+ o sdílených kolech:

https://www.rtmplus.cz/…/jablonec-nad-nisou-se-docka…

Článek z webu o dopravě:

https://zdopravy.cz/jablonec-zavedl-sdilena-kola…/

Na čem dále pracujeme a o čem budeme psát příště:

🌏Mezinárodní projekt URBACT vyšel, naše síť byla podpořena (!). Už se moc těšíme na výměnu zkušeností s městy po celé Evropě.

🌏Připravujeme workshop k vybraným tématům udržitelného rozvoje Jak na udržitelné obce

🌏Rada města vyrazila za inspirací i pracovat na druhou stranu hor na Frýdlantsko a viděli a slyšeli jsme řadu dobrých nápadů.