V říjnových komunálních volbách bude už podruhé kandidovat uskupení Společně pro Jablonec, koalice KDU-ČSL, Strany zelených a nezávislých kandidátů. Do voleb jde v čele s novou tváří, projektovou manažerkou v oblasti ochrany životního prostředí Lenkou Opočenskou (Zelení), a ambicí utkat se o vítězství.  Klíčovým cílem uskupení je rozvoj městských čtvrtí s intenzivním zapojením veřejnosti formou osadních výborů a participativních rozpočtů pro jednotlivé čtvrti, aby občané mohli navrhovat a vybírat drobné investice tam, kde žijí.

„Přicházíme s odlišným pojetím politiky. Místo sebeprosazování naslouchání, místo ostrých loktů spolupráce, místo izolovaného rozhodování za zavřenými dveřmi větší zapojení veřejnosti. Má zkušenost s vedením společenství vlastníků i politikou na komunitní úrovni mi potvrzuje, že s lidmi různých názorů se dá snadněji domluvit, když člověk potlačí své ego a ambice a aktivně poslouchá, co druhý říká,“ nastiňuje jednička kandidátky Lenka Opočenská charakter politiky, který by Společně pro Jablonec na radnici preferovalo

Lidovce reprezentuje na druhém místě ekonom, podnikatel, trenér plavání a krajský předseda KDU-ČSL Štěpán Matek, na třetím podnikatel a bývalý obchodní ředitel Jablotronu René Gubančok a na šestém majitel tiskařské firmy a člen spolku Srnčí Důl a Osadního výboru Žižkův vrch Jan Macek.

Nezávislé kandidáty zastupují na čtvrtém místě architekt, urbanista, vysokoškolský pedagog a předseda Osadního výboru Rýnovice Petr Klápště, na pátém ekonom a zastupitel Jakub Macek známý jako organizátor referenda o hazardu v Jablonci. Na sedmém místě figuruje lékařka hematologie v jablonecké a liberecké nemocnici Veronika Kaššovicová, která organizuje dobrovolnické úklidové akce a prosazuje sídlištní kompostéry. Z osmého místa kandiduje architektka, designérka, majitelka La Kavárny a zakladatelka spolku Jizerská 50 padesátkrát jinak Eliška Šídová.

„Naším cílem je vytvořit pestrou a přesvědčivou kandidátku, která bude pokrývat co nejširší odborné znalosti a zkušenosti, budou na ní zástupci všech městských čtvrtí a generací, lidé se zkušenostmi z veřejné správy, podnikání, spolkové činnosti a neziskové sféry a v každé desítce kandidátky stejný počet mužů a žen. Jako velkou prioritu vnímám udržitelnost hospodaření města, aby efektivně fungovala správa městského majetku, odpadové hospodářství a řízení městských společností. To vše dosud probíhalo chaoticky a nedostatečně,“ popisuje přípravu kandidátky Štěpán Matek.

„Do voleb jdeme s tím, že chceme zúročit zkušenosti získané v zastupitelstvu i v radě města. Nebudeme potřebovat čas na zorientování a rovnou se můžeme pustit do práce. A můžeme navázat na naši práci v koalici předtím, než ANO porušilo koaliční smlouvu a naše koalice skončila, i na naši opoziční práci – například obnovit participativní rozpočet, kde občané sami navrhují, co chtějí ve městě zlepšit, dotáhnout ochranu cenných ploch zeleně na okrajích města v regulačních plánech a v územních studiích, spolu s terminálem veřejné dopravy řešit i neutěšené okolí a zpracovat revitalizace všech sídlišť,“ vysvětluje Petr Klápště.

Společně pro Jablonec získalo ve volbách v roce 2018 11,5 % hlasů a 4 zastupitele, Jakuba Macka, Štěpána Matka, Petra Klápštěho a Michaelu Tejmlovou.

Programové priority najdete v sekci našeho webu Program.

 

tisková konference Společně pro Jablonec ze dne 25. 5. 2022

 

tisková konference Společně pro Jablonec ze dne 25. 5. 2022

 

tisková konference Společně pro Jablonec ze dne 25. 5. 2022

 

tisková konference Společně pro Jablonec ze dne 25. 5. 2022