Budeme prosazovat rychlá a levná řešení, která uleví dopravě v našem městě co nejdříve. Nebudeme jen se založenýma rukama čekat, dokud stát nenajde peníze na megalomanské obchvaty. Upravíme trasu případného obchvatu tak, aby nezničil Srnčí důl a neomezil pohyb chodců a cyklistů mezi Vrkoslavicemi a centrem.

Uvažování vedení města o silniční dopravě v posledních letech lze shrnout jako „čekání na obchvat“. V územním plánu je zanesený západní a jižní obchvat. První vede po dlouhých mostech a druhý dvěma tunely. Obchvaty zatím nemají žádná z potřebných povolení. Je ve hvězdách, kdy a zda vůbec bude na realizaci několik miliard korun. Navíc podle výpočtů odvedou z centra jen malou část dopravy a zničí Srnčí důl a okolí pivovarských rybníků. Čeká se tedy na drahé a nejisté řešení. Přitom existují možnosti, jak pomoci rychleji a levněji.

My nebudeme spoléhat jen na obchvaty. Hned začneme pracovat na levnějších a rychlejších řešeních. Postupně provedeme několik opatření pro zvýšení plynulosti provozu na světelných křižovatkách na ulici Palackého u přehrady. Co nejdříve zmodernizujeme semafory, aby reagovaly na aktuální dopravu. Dále doplníme odbočovací pruh na křižovatce u Jablonexu. Obojí pomůže, aby na jednu zelenou projelo více aut. A začneme pracovat na řešení podjezdem, které vybrali občané už v roce 2008. Přidání odbočovacích pruhů pomůže také v křižovatce ulic Liberecká a U Nisy přes tramvajové koleje. Budeme se věnovat i řešení křižovatek na Turnovské ulici.

Každý, kdo přesedne z auta na jiný druh dopravy, pomáhá řešit problém s hustotou provozu a parkováním v centru města. Současně snižuje tlak na investice do drahých dopravních staveb. Proto MHD zatraktivníme způsoby popsanými v předchozím textu. Usnadníme i pohyb na kole. Vytvoříme cyklopruhy a umožníme uložení kol u tramvaje, vlaku a důležitých institucí, aby se majitelé dražších kol a elektrokol o ně nemuseli bát.

V územním plánu změníme trasu západního obchvatu, aby nedošlo ke zničení Srnčího dolu, a nedovolíme, aby případný jižní obchvat bránil pohybu chodců a cyklistů na Vrkoslavicích.