Možná jste v médiích zaregistrovali, že některá města a kraje mají peníze v krachující Sberbank. Jablonec má peníze pro okamžitou potřebu na běžných účtech u Komerční banky. S dalšími penězi, nyní 175 miliony, už dlouhá léta spekuluje na finančních trzích prostřednictvím portfolia cenných papírů u J&T banky. Používané investiční nástroje jsou však rizikovější, než regulační orgány veřejným institucím doporučují. Přesto loňský výnos 2,72 % nepokryl ani inflaci 3,8 %. V předchozích šesti letech byl výnos 2,36 až 4,33 %. Dodejme, že hlavní stomilionový úvěr města má pohyblivou sazbu – nyní 4,79 %.
Město nepotřebuje od lidí peníze, aby je bankéři přehazovali vidlemi na finančních trzích. Cílem města není finanční spekulace, ale uspokojování potřeb obyvatel. Není správné držet tolik peněz v portfoliu a rizikově investovat skrze jednu banku, která s nimi navíc obchoduje s cennými papíry firmy Tatry Mountain Resorts z ekonomicky spjaté skupiny.
Bohužel vedení města není dlouhodobě schopné prostředky rozumně použít, nejlépe do projektů, které při rekordním růstu cen energií uspoří budoucí náklady na vytápění či klimatizaci. Čím déle tyto investice odkládáme, tím dražší jednou budou, protože růst cen stavebních materiálů a prací je mnohem vyšší než inflace.
Podle letošního rozpočtu mají být peníze z portfolia vyčerpány. Jenže proinvestovat vše naplánované se městu dlouhodobě nedaří, protože nemá kapacity, aby investiční projekty na daný rok zrealizovalo. V roce 2020 rozpočtované investiční výdaje do majetku města byly splněny jen z 80 % a podobně je to každý rok.
K nízkým personálním kapacitám magistrátu se přidává fakt, že každoročně schvalujeme rozpočet až v únoru a první dva měsíce roku hospodaříme v rozpočtovém provizoriu. Stavební firmy tak od začátku roku plánují kapacity pro jiné zákazníky a až v březnu na trh přichází Jablonec a vypisuje veřejné zakázky jen pár týdnů před začátkem stavební sezóny. Zbývá tak na nás méně horších zhotovitelů, takže logicky dostáváme nižší kvalitu za vyšší ceny a nestíháme projekty realizovat do konce roku.
Město před sebou tlačí ohromný vnitřní dluh na své infrastruktuře a majetku, jako jsou zanedbané městské byty a domy, které pak draze kompletně rekonstruujeme, prodáváme nebo dokonce demolujeme, rozbité chodníky a silnice či havarijní mosty. Nemluvě o modernizaci energetiky a dopravy či alespoň částečné energetické soběstačnosti.
Světlou vlaštovkou jsou kolegou Matkem započaté opravy městských bytů, ve kterých toto vedení města pokračuje, a projekt modernizace veřejného osvětlení, který přinese úspory energie. Není to ale málo?
Jakub Macek, zastupitel za Společně pro Jablonec