Politici z vedení Jablonce, Libereckého kraje i jablonecké nemocnice stojí o transformaci naší nemocnice na akciovou společnost a o prodej až třetinového podílu Libereckému kraji. Zpozornět by měli hlavně pacienti a zaměstnanci nemocnice. Udělám maximum, aby nedošlo ke krokům, kterých bychom jednou litovali.

Výše zmíněným plánem se nikdo nechlubí a polemika s chystanými kroky je nežádoucí. Proto nebylo před volbami v Jabloneckém měsíčníku zveřejněno mé zamyšlení o tom, jak kraj ovlivní budoucnost naší nemocnice a tramvajové linky do Liberce. Článek byl nestandardně odsunut až na dobu po krajských volbách, které byly pro nemocnici klíčové.

Není žádným tajemstvím, že ředitel nemocnice Vít Němeček (ODS), který i po volbách zůstal krajským zastupitelem a nadále je i jabloneckým radním, dlouhodobě usiluje o převod nemocnice z příspěvkové organizace na akciovou společnost. Dosud se mu nedařilo najít argumenty, kterými by přesvědčil většinu zastupitelů města k odsouhlasení tohoto kroku, který s kolegy blokuji už druhé volební období. Jenže před krajskými volbami mu Liberecký kraj podal pomocnou ruku tím, že projevil zájem o majetkový vstup do nemocnice, který bez její transformace na akciovou společnost není možný.

Proč mi to vadí? Největší obavy mám z omezování služeb v jablonecké nemocnici poté, až Liberecký kraj začne řídit celé krajské zdravotnictví jen dle svých potřeb. To by se dotklo jabloneckých pacientů a zdravotníků např. tím, že by doktoři dojížděli do jiných nemocnic v kraji a chyběli by v Jablonci. V nejhorším by to mohlo skončit omezováním zdravotní péče v jablonecké nemocnici nebo dokonce uzavíráním oddělení, která by zůstala jen v Krajské nemocnici Liberec (KNL) či jinde v kraji.

Pro zaměstnance je neméně důležité, že příspěvková organizace má tabulkové platy, kdežto akciová společnost smluvní. Zní to lákavě – kvalitní doktor či sestra si po změně vydělá víc. Jenže nakonec si většina pravděpodobně pohorší a jen pár vyvolených vč. managementu si polepší. Naproti tomu tabulky stanoví každému zaměstnanci plat, pod který nikdy neklesne. To systém smluvních platů nezajistí.

Dle zkušeností lékařů a zdravotníků jsou platy na srovnatelných pozicích v jablonecké nemocnici vyšší nebo stejně vysoké jako v KNL. Po chystaných změnách by se nejspíš vyrovnaly. Srovnání je ale obtížné, protože v každé nemocnici je jiný způsob výpočtu platu. Přesná čísla tedy nemám a vyžadovalo by to hlubší analýzu, která by vzala v potaz vyšší specializaci KNL a způsob tvorby platu (příplatky, mimořádné odměny apod.).

Jakub Macek (bez pol. přísl.), zastupitel za Společně pro Jablonec