Uplynulý týden byl hodně ve znamení drobných posunů probíhajících prací. Jednou z nich byla příprava setkání vedení města s podnikateli, které se bude konat v úterý. Připravili jsme na něj shrnutí, co máme aktuálně rozpracované a napadlo nás ho v našem pravidelném reportu nasdílet 👇👇👇

Máte nějaký zajímavý nápad k některému z rozpracovaných témat? Podělte se s námi do komentářů!

––––––––-

🌳💦Klimakoncepce a adaptace na extrémní klimatické jevy

Jablonec chce být městem, kde se lidem dobře žije nejen dnes, ale i v budoucnu. Je proto nutné, aby se město lépe připravilo na postupující klimatickou změnu a extrémní jevy, které ji provázejí, např. vlny veder a dlouhá období sucha, přívalové deště a prudké bouře, extrémní výkyvy teplot atp. Je s tím spojeno i hospodaření s dešťovou vodou. V rámci tvorby klimatické koncepce si město vytvoří plán, jak čelit dopadům změny klimatu a jak posilovat svou odolnost, aby bylo příjemným místem pro život i pro příští generace. A zároveň, jak co nejvíc snížit negativní vlivy na změnu klimatu.

🌲💧 Projekt ozelenění centra města a revitalizace části Bílé Nisy

Jsou podány projektové žádosti do dotačního programu Interreg na adaptační opatření v centru města a na revitalizaci části toku Bílé Nisy od Penny v Rýnovicích po kruhový objezd u OBI. Oba mezinárodní projekty mimo jiné zahrnují zapojení veřejnosti do plánování opatření a pokryjí část nákladů na realizaci a přípravu projektové dokumentace. Budeme oslovovat všechny subjekty, kterých se projekty dotknou, ať už lokalitou nebo zájmem.

🌺🌼Adopce zeleně

Na rok 2024 nebo 2025 plánujeme průběžnou kampaň Adopce zeleně, která bude mít různé podoby: finanční příspěvek na výsadbu stromu, možnost dlouhodobé péče o jednotlivý strom, menší pozemek nebo záhonek (třeba na sídlišti), zapojení při rekultivaci či výsadbě.

💃🚶‍♀️Koncepce oživení centra města

Nejprve zpracujeme celoměstské dokumenty (cyklogenerel, strategii sportu, pohybu a rekreace, klimakoncepci atd.) a na základě analýz získáme data pro rozvahu, jak podpořit oživení centra. Takže nezačínáme hned, mělo by se na ní začít pracovat v roce 2025. Měla by řešit problémy a zhoršující se trendy v centru města, které pozorujeme na všech úrovních života. Z tohoto důvodu jsme již teď před zahájením spolupráce mmj. s Agenturou pro sociální začleňování.

♻️✅Cirkulární ekonomika a odpady

Co je pro jednu firmu odpadem, může být pro druhou zdrojem. Praha si nechala zpracovat cirkulární sken, v rámci kterého byly analyzovány materiálové toky. Cílem cirkulárního skenu bylo najít řešení na přechod fungování města na principy cirkulární ekonomiky a posílení soběstačnosti města. Sken identifikoval důležité oblasti z hlediska ekonomických a environmentálních dopadů a bylo navrženo více než 20 “cirkulárních strategií”. V Jablonci chceme zrevidovat každou podoblast tvořící odpadové hospodářství města z pohledu cirkularity. Chceme vytvářet podmínky pro cirkulární ekonomiku ve městě.

🚛♻️Přesun sběrného dvoru z Proseče

V lokalitě Brandl se v areálu bývalé teplárny otevřel rozvojový prostor, kam by bylo možné vymístit mezistupně nebo koncovky odpadového hospodářství (sběrný dvůr, překladiště, kompostárnu, lisovnu odpadu z Proseče apod.). Možnost posunu poprvé potvrdil druhý akcionář Marius Pedersen a.s., čekají nás formální kroky – projekt, posouzení vlivu na životní prostředí a potřebná povolení.

♻️♻️Moderní Re-use centrum

Re-use centrum je místo, kam mohou lidé nosit věci v dobrém stavu, které již nepotřebují, anebo kde mohou za dobrou cenu nakoupit zánovní věci, které potřebují. Předchází se tak vzniku odpadu. Ve větších městech a metropolích se zřizují moderní Re-use centra, která mají charakter obchodního domu – prostorná, čistá, světlá, útulná. Je to osvětový doplněk ke změně spotřebitelského chování v oblasti odpadů. Bývají spojeny s opravárenskou dílnou a prostory pro workshopy. Ačkoliv jedno re-use centrum již máme, chceme re-use centrum, které bude zahrnovat i nábytek, textil a elektro zařízení. Moderní re-use centrum bude pravděpodobně jedním z dílčích realizací strategie odpadového hospodářství. Jsme úplně na začátku.

🥦🧅Celoměstské třídění bio a gastro odpadu

Zpracování směsného odpadu bude čím dál dražší a legislativně budeme nuceni vytřídit z popelnic co nejvíc složek. Bio (zelený) a gastro (kuchyňský, živočišný) odpad stále tvoří až 40 % směsného, který putuje do spalovny. Našim cílem je zmenšit množství směsného odpadu na minimum, zavést motivační systém a nastavit taková pravidla pro podnikající subjekty, aby byl systém spravedlivý, motivační a pro město ekonomicky udržitelný.

🚲🚗Sdílená mobilita

Od června 2023 máme v Jablonci 100 sdílených kol a 30 stanovišť. Statistiky jsou příznivé (145 výpůjček denně). Mladí lidé si vytvářejí návyky alternativního přepravního chování. Čím hustší síť kol a stanovišť, tím větší využívání kol. Zvažujeme pořízení dalších 10-40 kol a 10-50 e-kol, která se hradí od první minuty dílem města a dílem uživatele. Cílem je omezit individuální automobilovou dopravu, nabídnout lidem zdravější pohyb po městě a naučit je jinému přepravnímu chování. Sdílená auta – zvažujeme pilotní provoz pár sdílených automobilů.

👨‍💼👩‍💻Komunitně-coworkingové centrum

Obracejí se na nás dvacátníci – čtyřicátníci s požadavkem, aby město zřídilo coworkingové centrum. V Mladé Boleslavi je komunitní centrum Klementinka, v Bratislavě komunitně-coworkingové centrum Cvernovka a po republice jsou další příklady. Existence takového centra může přitáhnout začínající podnikatele, perspektivní vysokoškoláky nebo jiné zajímavé lidi, kteří nechtějí bydlet v Praze, ale pro svou práci potřebují přibližnou kvalitu služeb jako v metropoli. Město nemá kapacitu nést celý projekt samo, ale mohlo by se na něm částečně podílet, a i jej podporovat. Zajímá vás tento záměr a chtěli byste se na něm nějak podílet?

🔵URBACT

Síťování s EU městy – špičkami v udržitelném rozvoji – o tom jsme nedávno psali.

––––––––-

Spolupráce na koncepcích a tématech, které má v gesci JAKUB CHUCHLÍK – náměstek pro rozvoj města a digitalizaci

🔵Územní studie “Charakter zástavby a koncepce mobility města” – probíhá v úzké spolupráci s Petrem Klápště z pohledu územního plánování

Vágní definice charakteru území v územním plánu vede ke špatné předvídatelnosti posuzování stavebních záměrů. Absence platného cyklogenerelu a podmínek pro řešení veřejných prostranství nás vedly k zadání dokumentu Územní studie Charakter zástavby a koncepce mobility města.

🔵Web a komunikace s občanem – Petr Klápště se věnuje segmentaci cílových skupin a rozpracování obsahu pro ně

Na stávajícím webu města není lehké dohledávat informace. Většina kontaktu občana s úřadem je závislá na osobní účasti, papírových formulářích a manuálních procesech. Přímá, adresná vzájemná komunikace s občany není nastavena. Připravované záměry, projekty a stavby nejsou přehledně prezentovány. Pro všechny tyto oblasti připravujeme nové řešení ve webovém prostředí radnice.

––––––––-

Spolupráce na koncepcích a tématech, které má v gesci JANA HAMPLOVÁ – náměstkyně pro oblast humanitní

🔵Koncepce sportu, pohybu a rekreace – řadu dat bude zpracovávat Štěpán Matek, na zpracování se bude podílet strategické oddělení

Chceme zvyšovat kvalitu života v Jablonci a podporovat zdravý životní styl (podpora prevence vzniku civilizačních chorob a závislostí), podpořit sportování nejen profesionálů a výkonnostních sportovců, ale i mladých, seniorů, volnočasovým, zmapovat využití možností sportu a aktivního pohybu pro marketing a rozvoj cestovního ruchu. Oblasti rozvoje: sport profi, výkonnostní, mládežnický, neorganizovaný, „prostěpohyb“, zdravý životní styl. Do konce roku rozpracujeme zadání, v pracovních skupinách uvítáme zástupce a zástupkyně těch, jichž se téma dotýká.

––––––––-

VYBRANÉ PŘÍKLADY, NA ČEM PRACUJÍ DALŠÍ KOLEGOVÉ:

🔵 Koncepce rozvoje cestovního ruchu (Jana Hamplová)

🔵 Jednotný vizuál města (Jana Hamplová)

🔵 Plánování uzavírek, rekonstrukcí komunikací (Petr Roubíček – náměstek pro správu majetku města)

🔵 Komunitní energetika a sdílení energie mezi městskými a neměstskými objekty (Petr Roubíček a Jaroslav Šída – radní)

🔵 Ukládání energie do baterií JE, a.s. (Petr Roubíček a Jaroslav Šída)

––––––––-

Ptejte se, pište komentáře, zapojte se. Pomůžete nám tím 🙂❤️.

Děkujeme ❤️❤️❤️

Lenka Opočenská

Štěpán Matek

Petr Klápště