PŘIJĎTE NA SETKÁNÍ S OBČANY ŠUMAVY A PASEK
PŘEDSTAVILI JSME REGULAČNÍ PLÁN PRO HORNÍ PROSEČ
MĚSTSKOU HALU ČEKÁ NOVÁ HRACÍ PLOCHA
a další krátké zprávy
–––––––––––––
VE ČTVRTEK 30.11. BUDE SETKÁNÍ S OBČANY ŠUMAVY A PASEK
Přijďte probrat hned několik důležitých témat spolu s KAM, Oddělením strategického plánování a zpracovateli koncepčních materiálů:
Jak organizovat dopravu ve veřejných prostranstvích — kde jsou dnes problémy pro chodce, cyklisty, řidiče? Jaké jsou podmínky pro setkávání, rekreaci? To potřebujeme vědět pro koncepci mobility, podle které se pak budou dělat úpravy dopravního značení a projekty úprav komunikací, náměstí.
Jak ochránit charakter zástavby — přijďte říct, co dělá Paseky Pasekami, jaká zástavba je kde typická? A co ploty? To potřebujeme vědět pro nastavení přesných pravidel pro zástavbu.
Co s prostranstvím na křížení Jitřní a Vysoké? Co by zde mělo jít dělat, jak by prostranství mělo působit? To potřebuje KAM vědět pro projekt úpravy území.
––––––––––––––—
PŘEDSTAVILI JSME REGULAČNÍ PLÁN PRO HORNÍ PROSEČ
Obyvatelé Proseče ve středu zaplnili klubovnu hasičů (za židlemi se stálo ještě v několika řadách) na prezentaci návrhu Regulačního plánu pro území na Horní Proseči mezi ulicemi Zlatá Ulička, Horní, U Sokolovny a Nad Školkou.
REGULAČNÍ PLÁN je dokument , který stanovuje mnohem podrobnější pravidla pro zástavbu v konkrétním území.
Formální veřejné projednání bude po Novém roce na radnici, ale chtěli jsme se zorganizováním prezentace s debatou v místě obyvatelům z okolí co nejvíc přiblížit a dát jim víc času na případné připomínky, než jsou krátké zákonné lhůty. Autoři z Atelieru L podrobně plán představili a téměř dvě hodiny zodpovídali dotazy (například na průchodnost, sítě (jestli se díky tomu někdo ze sousedů připojí na vodovod), na podlažnost, na vybavenost, nakládání s dešťovou a podzemní vodou i etapizaci).
Vývoj plánů v tomto území je dlouhý a komplikovaný. Petr Klápště u něj byl nejprve jako aktivista, opoziční i koaliční zastupitel. Stalo se toho mnohem víc, aspoň několik málo milníků:
V roce 2010 zastupitelstvo města změnou územního plánu z nezastavitelných ploch na zastavitelné rozhodlo o tom, že na loukách podél ulic Horní a V Pastvinách, bude možné stavět. V té době začíná občanská aktivita řady sousedů, bez které by se další kroky nestaly.
2015 byla podána hromadná připomínka, ve které podepsaní občané požadovali podmínit výstavbu v těchto místech pořízením regulačního plánu.
2017 Požadavek na regulační plán byl schválen v novém územním plánu jako regulační plán „na žádost“, to znamená, že architekta, který regulační plán zpracovává, vybírá a honoruje investor.
2018 (prosinec) zástupci Prosečské investiční představili pracovní verzi, kde je navrženo zastavět všechny dostupné louky a přírodně cenná území kobercovou zástavbou rodinných domů se stejnými pozemky.
2019 Petr Klápště (tehdy nakrátko mající územní plánování v gesci) požaduje nový návrh. Před začátkem práce na novém návrhu se uskutečnilo první veřejné plánovací setkání, které dalo podněty pro návrh regulačního plánu.
2019 Zadáno biologické hodnocení a vytvořena alternativní verze koncepce řešení území na zadání města (Ing. arch. Lukáš Vacek). Z ní vychází dnes prezentovaný návrh, který nechává ⅓ území nezastavěnou a respektuje dosavadní pohyb lidí v území i přírodně hodnotné ekotony. Prošel několika verzemi, které Petr Klápště (v té době z opozice) ve výboru pro územní plánování opakovaně připomínkoval, proběhlo i místní šetření. A výsledkem je současný kompromisní návrh.
Co se od verze z roku 2018 změnilo? Změn je spousta, ale hlavní jsou:
Zástavba se o třetinu zredukovala. To je kompromis, kde na jedné straně už dokážeme ochránit před zástavbou všechna přírodně cenná území a na druhé na to ještě investoři přistoupili, aniž se pokusí vymáhat náhradu za snížení hodnoty pozemků dle stavebního zákona.
Jsou zachovány všechny trasy, kterými lidé dnes chodí a všechna místa výhledů. Zástavba respektuje terén a významné stromy a navazuje na zástavbu typickou v okolí.
Investoři na své náklady vybudují všechnu infrastrukturu, vybudují dětská hřiště a malou rozhlednu, obnoví rybník, vybudují tůně a mokřady v podmáčených místech a vyústění meliorací.
Je stanovená etapizace, která ohlídá, aby se obytná zástavba podmínila investicemi z předchozího bodu a aby se další etapa stavěla až když bude využita většina pozemků etapy předchozí.
Zahrady na hraně cenných území nebude možné oplotit pro lepší pohyb zvěře i krajinný ráz.
–––––––––––––––—
MĚSTSKOU HALU ČEKÁ NOVÁ HRACÍ PLOCHA
Zastupitelstvo města Jablonec nad Nisou schválilo návrh Štěpána Matka na přesun finančních prostředků na realizaci kompletní rekonstrukce hrací plochy v jablonecké městské hale. Rekonstrukce povrchu hrací plochy proběhne poprvé od jejího otevření před více než dvaceti lety a je naplánovaná na léto příštího roku. Přibude i nový panel časomíry. Peníze Štěpán Matek ušetřil v provozu Sportu Jablonec s.r.o.
––––––––––––––––
RYCHLÉ ZPRÁVY:
Skončil sběr nápadů do participativního rozpočtu . Sešlo se jich přes stovku. Návrhy teď budou procházet kontrolou a posuzováním, aby se o nich příští rok v únoru/březnu mohlo hlasovat.
Sníh ukončil provoz sdílených kol pro letošní sezónu. Firma Nextbike je postupně sváží do skladů, poslední kola odveze ve středu.
Zastupitelstvo rozhodlo o nákupu strategických pozemků na Tajvanu, informovali jsme o tom v samostatném příspěvku.
Proběhla výsadba stromů v Široké ulici na Proseči — jedná se o 14 ks jeřábů muků (Sorbus aria “Magnifica”) s kulovitým růstem koruny. Cena výsadby je cca 170 000,-Kč, které se vybraly v Re-use centru ve Smetanově ulici. Starat se o ně budou nadále kolegové z oddělení zelené infrastruktury.
Návštěva z Arménie — v rámci výměnného programu Fellowship při Prague Civil Society Center ve spolupráci s brněnským NESEHNUTÍm, navštívila město Arpine Yeritsyan z Arménie. Ta pobývala v Česku na týdenní stáži, během které se seznamovala s místními možnostmi zapojování veřejnosti do plánování a rozhodování.
–––––––––––—
Chcete o něčem výše zmíněném vědět víc? Neváhejte se v komentářích zeptat !
Dnešní report pro vás připravil Petr Klápště, Štěpán Matek a Lenka Opočenská.