Setkání na Šumavě ke koncepčním studiím Jitřní x Vysoká
Připravujeme řešení sociálních problémů v Jablonci.
Zeleň ve městě je o další krok blíž ke zlepšení
––––––––––––––––––—
SETKÁNÍ NA ŠUMAVĚ KE KONCEPČNÍM STUDIÍM A PROSTRANSTVÍ JITŘNÍ X VYSOKÁ
Ve čtvrtek se v jídelně základní školy sešli občané Šumavy a Pasek na setkání věnovaném hned několika tématům:
Budoucím řešením prostoru na křížení ulic Jitřní a Vysoká. V tomto místě je řada obchodů a služeb a bývalo zde místní centrum sídliště. Ale dnes veřejné prostranství rozhodně roli centra neplní. Navíc tato část sídliště není v rámci přípravy revitalizace dosud naprojektována. Architektky z Kanceláře architektury města (KAM) proto sbíraly podněty pro projekt, na kterém začínají pracovat.
Koncepční studii charakteru území, která nastaví podrobnější pravidla než máme dnes pro novou výstavbu , včetně plotů a terénních úprav. Pravidla by měla na jedné straně ochránit ráz území a na druhé pro investory lépe vyjasnit, co stavět mohou a co ne. Jako podklad pro návrh se diskutovalo, jaká zástavba je kde typická, a jaká naopak nezapadá a příklad by se z ní brát neměl.
Koncepci mobility a veřejných prostranství, která pomůže zkoordinovat budoucí projekty dopravního značení a úprav veřejných prostranství. Diskutovalo se, kde jsou dnes problémy pro chodce , cyklisty , řidiče ; jaké jsou podmínky pro setkávání, rekreaci ve veřejných prostranstvích; kde jsou neoficiální, ale důležité cesty a další témata.
Architektka Šárka Jahodová z týmu kanceláře UNIT Architekti, který bude oba koncepční dokumenty zpracovávat, ocenila, že hluboké a podrobné informace od přítomných občanů pomohou území lépe poznat a pochopit, jak o něm místní smýšlejí.
Setkání připravili ve spolupráci Kancelář architektury města, Oddělení strategického plánování, Petr Klápště a Jakub Chuchlík.
––––––––––––––––––—
PŘIPRAVUJEME ŘEŠENÍ SOCIÁLNÍCH PROBLÉMŮ JABLONCE
Ladíme spolupráci s Agenturou pro sociální začleňování. Zveme spolupracovníky do tzv. lokálního partnerství, tj. platformy, kde budou zástupci mnoha oblastí, kterých se sociální vyloučení a problémy s tím spojené týkají.
Díky Plánu sociálního začleňování, který by měl z lokálního partnerství vzniknout v polovině roku 2024, bychom měli být schopni čerpat peníze např. na:
podporu prevence kriminality
podporu bezpečnosti a veřejného pořádku
podporu služeb pro osoby závislé nebo závislostí ohrožené
podporu zaměstnatelnosti
podporu komunitní práce
podporu sociálních služeb
řešení dluhové problematiky
podporu ohrožených rodin s dětmi
Sociální situace v Jablonci nemá jednoduché a rychlé řešení, protože problém sociálního vyloučení, který je zhmotněn v centru města, sahá do mnoha oblastí života dotyčných lidí: velmi špatná kvalita bydlení, dluhy, exekuce, nezaměstnatelnost, drogová závislost, špatná hygiena, absence předškolního vzdělávání, špatná docházka do školy atd.
Největší potíž, která městu svazuje ruce, je štědré, státem dotované nájemné.
Máme zhruba rok na to, abychom s Agenturou řešení vymysleli, sehnali na něj finance a začali převádět do praxe.
Budeme vás průběžně informovat, jak se v tématu posouváme.
––––––––––––––––––—
ZELEŇ VE MĚSTĚ JE O DALŠÍ KROK BLÍŽ KE ZLEPŠENÍ
V tomto týdnu nám byla po dvou letech intenzivní práce představena finální verze Studie systému sídelní zeleně Jablonce, která měla zmapovat veškerou zeleň ve městě (veřejnou i soukromou), vyhodnotit její stav a navrhnout její obnovu a tvorbu. Hlavní cíl, který je za tím vším, je zlepšení kvality městského životního prostředí.
K čemu nám například poslouží?
Zmapuje zeleň, která je ale v územním plánu vedená jako zastavitelná plocha, abychom se pokusili o její stabilizaci a ochránili ji před zastavěním
Vytipuje nám plochy, které by šly použít na náhradní výsadbu.
Poskytne nám seznam druhů dřevin na výsadby a dosadby a to i se zohledněním měnícího se klimatu .
Nyní se všechna data “nalijí” do elektronického prostředí a pracovníci městské ekologie, životního prostředí, územního plánování, investic a kanceláře architektury města budou pilotně testovat, jak datové vrstvy fungují a jak se s koncepcí pracuje.
Zajímají vás odbornější detaily? Najdete je ZDE: https://opzp.cz/…/1542476704_studie%20syst%C3%A9mu%20s…
––––––––––––––––––—
Na závěr předvánoční prosba:
Nekupujte dárky na internetu. Podpořte místní obchodníky a výrobce, kupte dárky u nich.
Nepoužívejte balicí papír. Na zabalení dárků použijte starší látky a na zavázání stuhy. Takovýhle “balicí papír” vám vydrží do skonání věků.
Nekupujte věci. Kupujte zážitky, darujte čas. Nejlepší věci na světě nejsou věci.
Nekupujte petardy. Neodpalujte ohňostroje. Odpusťte si to. Jsou lepší a ohleduplnější způsoby, jak slavit.
Dnešní report pro vás připravili Lenka Opočenská a Petr Klápště .