Participativní rozpočet pokračuje — hlasujte a registrujte se na www.munipolis.cz!
Používání jednorázového vs vratného nádobí u přehrady
Začíná jarní Ukliďme Česko. Zapojte se!
První kroky v přípravě revitalizace Bílé Nisy
Příprava revitalizace lokality mezi ulicemi Lesní a Antala Staška
Adopce zeleně — měli byste o adopci zájem? Za jakých podmínek?
Velké finanční možnosti pro Jablonec mimo městský rozpočet
Co může pomoci lepší spolupráci osadních výborů a radnice?
Když je bydlení, společnost funguje
Jak “udržitelný” je strategický plán Jablonce?
Umělá inteligence i na jabloneckém magistrátu
––––––––––––––––––––––––-
POUŽÍVÁNÍ JEDNORÁZOVÉHO VS VRATNÉHO NÁDOBÍ U PŘEHRADY
Ročně platíme za vývoz košů kolem přehrady 1 523 000 Kč, za úklid kolem přehrady 400 000 Kč
S náměstkem pro správu majetku Petrem Roubíčkem a s týmem z cirkulární ekonomiky jsme řešili produkci a nakládání s odpadem, který stánky produkují a nevyhnutelně produkovat budou. Promýšlíme nejen efektivní třídění odpadu kolem přehrady, ale i ekonomické souvislosti. Zjišťujeme technologická omezení používání vratného nádobí
. Pokud budeme něco takového od provozovatelů v budoucnu požadovat, protože je to prostě trend, který nás nemine, musíme to mít promyšlené do posledního puntíku a nastavené ekonomicky udržitelně.
––––––––––––––––––––––––-
ZAČÍNÁ JARNÍ UKLIĎME ČESKO. ZAPOJTE SE.
V dubnovém měsíčníku se dočtete, do jakých akcí v Ukliďme Česko se můžete zapojit. Jednu z prvních akcí uspořádala mateřská školka Mšeňáček a skvělé paní učitelky. Přišlo 28 dospělých a 18 dětí. Jejich zapojení si nesmírně vážíme.
Jste skvělí !
––––––––––––––––––––––––-
PRVNÍ KROKY V PŘÍPRAVĚ REVITALIZACE BÍLÉ NISY
Na začátku roku jsme se dozvěděli, že nám byla z mezinárodního programu Interreg podpořena projektová příprava a zapojení veřejnosti do revitalizace Bílé Nisy. Na jaře začne nezbytný biologický průzkum
.
V květnu se pojedeme podívat do Drážďan, odkud je jeden z našich projektových partnerů. V Drážďanech mají s revitalizacemi vodních toků v rámci zastavěných území bohatší zkušenosti, jedeme si tam pro ně a pro inspiraci.
––––––––––––––––––––––––-
PŘÍPRAVA REVITALIZACE LOKALITY MEZI ULICEMI LESNÍ A ANTALA STAŠKA
Na přírodní lokalitě, která by mohla navazovat na mokřady na Dolině a vytvořit tak souvislejší propojený pás zeleně, se nachází skládka pravděpodobně domovního odpadu.
Máme k dispozici studii, která skládku hodnotí z hlediska nebezpečnosti a možností, jaké terénní úpravy ještě snese. Budeme s dostupnými fakty pracovat a zohledňovat je při přípravě revitalizace lokality.
V současnosti má projekt pod sebou jablonecký KAM a odbor městské ekologie, na budoucí realizaci budeme shánět externí financování mimo městský rozpočet.
––––––––––––––––––––––––-
ADOPCE ZELENĚ — MĚLI BYSTE O ADOPCI ZÁJEM? ZA JAKÝCH PODMÍNEK?
Chceme motivovat občany Jablonce k většímu zájmu o estetickou přitažlivost svého okolí, zejména třeba na sídlištích, kde lidem chybí možnost “hrabat se v hlíně”, něco pěstovat, sázet a výsledkem se pak kochat.
Adopce zeleně probíhá v mnoha dalších městech. Adoptovat kus zeleně znamená vzít si pod patronát kus veřejného prostoru, například strom nebo předzahrádku u paneláku, vymyslet si, co by na něm člověk rád měl a posléze o něj pečovat.
Než přijdeme s finálním návrhem podoby projektu adopce zeleně, zajímá nás, jestli by pro vás tato nabídka byla zajímavá, případně za jakých podmínek. Každý Váš názor nás zajímá, pište do komentářů.
––––––––––––––––––––––––-
VELKÉ FINANČNÍ MOŽNOSTI PRO JABLONEC MIMO MĚSTSKÝ ROZPOČET
O Jablonci se na území ČR prý proslýchá, že se nebojí inovativních přístupů, moderních řešení a že “do toho začíná šlapat”.
Obrací se na nás proto různé iniciativy (UCEEB, European Urban Iniciative, Evropský inovační a technologický institut) s nabídkou zapojení do zajímavých finančních pobídek. Mohli bychom tak získat externí financování například na projekty v tématu udržitelné mobility, ale i další. Pokud projektové výzvy nasednou na naše potřeby a budou řešit naše problémy, máme odvahu se do projektů přihlásit.
https://www.urban-initiative.eu/
https://www.urban-initiative.eu/…/pilot-call-c2c-exchanges
https://european-union.europa.eu/…/european-institute…
––––––––––––––––––––––––-
CO MŮŽE POMOCI LEPŠÍ SPOLUPRÁCI OSADNÍCH VÝBORŮ A RADNICE?
Osadní výbory byly původně zřízeny proto, aby i okrajové části měly možnost ovlivnit dění ve městě, protože se třeba do zastupitelstva nedostal žádný z jejích obyvatel. Jsou poradní orgán zastupitelstva a v Jablonci jich je celkem 9.
Osadní výbory nejvíce trápí skutečnost, že jejich podněty nejsou řešeny, řešeny hned, případně, že se jejich řešení táhne mnoho let a nikam se neposouvá, což je velmi frustrující.
V tomto volebním období má agendu osadních výborů v gesci Lenka Opočenská. Ve spolupráci s kolegy ze strategického plánování usiluje o vylepšení komunikace, toku informací od radnice a lepší evidenci podnětů a následnou práci s nimi. Se vznikem sdíleného místa na evidenci podnětů a vznikem monitoru projektů, na němž se podílí především náměstek Jakub Chuchlík, by se komunikace i tok informací měly zlepšit. Budeme rádi, když se záměr podaří, protože nám na hladké spolupráci s osadními výbory záleží.
Děkujeme všem členům osadních výborů za jejich zapojení
––––––––––––––––––––––––-
KDYŽ JE BYDLENÍ, SPOLEČNOST FUNGUJE
Jablonec navštívil Jan Milota z platformy pro sociální bydlení. Platforma vznikla v roce 2013, v současnosti funguje jako výzkumný, advokační a poradní tým, zaměřený na problematiku bydlení a ukončování bezdomovectví. Obcím a neziskovým organizacím pomáhá zavádět systémy sociálního bydlení a projekty Housing First. Řeší nedostatky sociálních politik, které jsou pro mnohé lidi překážkou na cestě ke stabilnímu bydlení.
Jan Milota jakožto odborník s dlouholetou praxí nás problematikou sociálního bydlení bude provázet. Mrkněte na https://socialnibydleni.org/
––––––––––––––––––––––––-
JAK “UDRŽITELNÝ” JE STRATEGICKÝ PLÁN JABLONCE?
V průběhu ledna a února proběhlo hodnocení strategického plánu pohledem sedmnácti cílů udržitelného rozvoje (tzv. SDG´s = Sustainable Development Goals). Hodnocení provedla organizace SUSTO zastoupená Janem Kurkou a Zdeňkem Ondrákem.
Susto je česko-slovenská konzultační společnost zaměřená na udržitelný rozvoj, kombinující zkušenosti z byznysu, občanského sektoru a veřejných institucí. Pomáhá orientovat se v současných společenských a environmentálních výzvách a v nových trendech.
Co jsou cíle udržitelného rozvoje? Je to program OSN rozvoje do roku 2030. “Nová agenda je slibem politických lídrů lidem na celém světě. Týká se všech států a je to komplexní a tranzitivní vize lepšího světa pro všechny. Plán, který zohledňuje naléhavost změny klimatu a je založen na rovných příležitostech a respektu k právům. Jeho hlavním mottem je, že nesmíme zapomenout na nikoho, ani na nejchudší, zranitelné a marginalizované, včetně lidí s postižením.” Generální tajemník OSN Pan Ki-mun.
Výstup je zajímavý, ale obsáhlý, zaslouží si tedy zvláštní příspěvek. Závěr však je takový, že Jablonec ve svém strategickém plánu řeší primárně tvrdé investice, ale mnohem méně neinvestiční rozvoj města s důrazem na sociální stránku.
––––––––––––––––––––––––-
UMĚLÁ INTELIGENCE I NA JABLONECKÉM MAGISTRÁTU
Lektorka Lenka Stawarczyk vedla workshop pro pracovníky magistrátu k využití umělé inteligence v práci s textem. Protože se v nástrojích umělé inteligence skrývá velká pomoc, pro velký zájem proběhne další workshop. Cílem je, aby umělá inteligence pracovníkům magistrátu pomáhala a tak šetřila čas.
––––––––––––––––––––––––-
Jsme rádi, že pro Jablonec můžeme pracovat.
Krásný týden přejí
Lenka Opočenská
Veronika Kaššovicová
Petr Klápště
Štěpán Matek