Řešili jsme řadu témat, která jsou interní a pro čtenáře nezajímavá, přinášíme proto dnes jedno téma, ale z našeho pohledu o to důležitější:

KÁCENÍ U MŠENSKÉ 🌳🪵🌳🪵

Na začátku Mšenské ulice bylo nedávno pokáceno několik stromů mezi chodníkem a parkovištěm. Protože z pařezů není vidět proč k němu došlo, napadlo nás vám to vysvětlit a využít příležitosti k popsání jak kácení a následná výsadba ve městě funguje.

Turecké lísky byly velmi proschlé, odpadávaly z nich větve, lidé si stěžovali, že jim padají na auta. Půda kolem kořenů byla velmi zhutnělá a i když se to nezdá, mírně svažitá, takže voda odtékala do parkoviště, místo aby se zasakovala ke kořenům. Stavební práce při opravě chodníku už jen zhoršily špatnou situaci.

Stromy víc a víc usychaly 🌳😞.

Pozemek není městský, ale patří Státnímu pozemkovému úřadu, a tak o kácení ani samospráva — Odbor městské ekologie — nebyla předem informována — nebyl důvod. Povolení vydávala státní správa, čili Odbor životního prostředí. Stromy byly v tak špatném stavu, že povolení bylo vydáno.

Bohužel další stromy se do tohoto místa už znovu nevysadí.

Proč ⁉️

Protože pod nimi vede vodovodní potrubí, které má nějaké ochranné pásmo, povolení k výsadbě tedy nemůže být vydáno.

Tento příklad je typický.

Stromy ve městě mají velmi špatné podmínky k životu — zhutnělá půda, nedostatek vláhy, nedostatečný prokořenitelný prostor, zasolování, stavební práce nešetrné ke kořenům,…

Najít náhradní místo k výsadbě je však už nesmírně těžké, protože celé město protínají podzemní sítě, které mají ochranné pásmo. V ČR máme bohužel nastavenou legislativu tak, že inženýrské sítě byly dosud v ulicích považovány za důležitější než stromy. A proto i když existuje technické řešení, jak vysadit stromy v místě inženýrských sítí, jejich správci mají v procesu povolování výsadby v podstatě právo veta a pro konkrétní pracovníky je jednodušší vyhnout se komplikacím a prostě jednoduše výsadbu stromů blokovat. Určitou naději by mohl přinést nový stavební zákon, který zelenou infrastrukturu zařazuje na roveň té technické, ale kdy a jak se to promítne do vyhlášek a norem a také praxe je zatím ve hvězdách ⭐️⭐️⭐️🫡.